Puszcza Piska
fot. www.puszczapiska.pl
Puszcza Piska to największy kompleks leśny znajdujący się na Mazurach. Przylega do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i cieszy się nie małą popularnością. Powierzchnia całej puszczy wynosi około 100 tysięcy ha. W jej skład wchodzi wiele jezior, m. in. Nidzkie, Jegocin, Warnoły a także największe z nich Śniardwy.
Południowa część puszczy porośnięta jest piaskami i torfowiskami niskimi. W północnej zaś zlokalizowana jest Kraina Wielkich Jezior. Porośnięta jest przede wszystkim lasami sosnowymi i świerkowymi z nie wielką domieszką brzozy, osiki, klonu, olchy i dębu. Szczególnie znana jest „sosna mazurska”, która osiąga wysokość 40 metrów i wiek 200 lat. Symbolem parku jest bocian biały, którego można zobaczyć w wielu wioskach. W gęstych lasach możemy spotkać mnóstwo zwierząt, są to przede wszystkim jelenie, łosie, sarny, dziki, zające, lisy i od niedawna rysie. W runie znajduje się całe mnóstwo chronionych roślin.
Do połowy XVIII wieku lasy niszczono na potrzeby osadnictwa. Największe szkody na ekosystem Puszczy Piskiej miały wiejące z dużą siłą wiatry. Do największej klęski doszło 4 lipca 2002 w trójkącie miast Orzysz – Pisz – Ełk. Silny huragan spowodował ogromne zniszczenia. W Nadleśnictwie Pisz szkody wystąpiły na powierzchni ponad 12 tysięcy ha, a uszkodzeniu uległo ponad 35 % drzew. Zdaniem ekspertów odbudowa Puszczy będzie trwała około 60 lat.
Tereny Puszczy Piskiej są znakomitym miejsce na chwile spokoju i ciszy. Znajdują się tam trasy rowerowe, a jeziora są znakomitą bazą dla żeglarzy i wędkarzy. Przechadzając się po jej zakątkach możemy wsłuchać się w głos natury. Każdy miłośnik przyrody koniecznie powinien to miejsce odwiedzić.