Wiekowy rezerwat przyrody „Królewska sosna”
Królewska sosna to leśno-torfowiskowy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Został utworzony w 1959 roku dla ochrony drzewostanu Puszczy Piskiej oraz boru mieszanego. Jego powierzchnia wynosi 103,76 ha. Chroni ponad 200-letni mieszany starodrzew oraz trzy jeziora dystroficzne wraz z torfowiskami.
Niewątpliwe największą atrakcją rezerwatu są pływające wyspy ,obumarła w wieku około 300 lat sosna oraz „Dąb nad Mukrem”, 400-letni dąb im. Karola Małłka. Ma on w obwodzie pnia ponad 5 m i ciągnie się na wysokość 30 m. Ciekawostką jest fakt, iż dąb nie został nazwany „nad mokrym” tylko „nad mukrem”. Miało to związek z tym, że mazurski pisarz, Karol Małłek, był folklorystą. Używany w tamtych latach język mazurski w dużej mierze pochodził od języka niemieckiego. W pobliżu dębu znajduje się wcześniej wspomniana sosna , aktualnie martwa, która zachwyca swoimi wymiarami. Jej obwód wynosi 360 centymetrów. Na terenie rezerwatu rośnie także rosiczka okrągłolistna, roślina żywiąca się owadami. W Polsce jest pospolita na torfowiskach a tych na terenie rezerwatu jest całe mnóstwo. Jest zagrożona wyginięciem, dlatego też znajduje się pod ścisłą ochroną.
W rezerwacie chronione są także trzy jeziora dystroficzne oraz torfowiska do nich przylegające. Odrywające się od nich części tworzą na jeziorkach, tzw. pływające wyspy. W runie znajdziemy wiele niesamowitych roślin, m. in. goździka piaskowego, sasankę Tekli oraz chmiel zwyczajny.
Odwiedzając Mazury, nie można przegapić tak pięknego miejsca. Rezerwat leży na północ od wsi Zgon oraz na zachód od jeziora Mokre. Umiejscowiony jest na szlaku ścieżki edukacyjnej Krutyń – Zgon. Wspaniałą alternatywą będzie także zwiedzanie rezerwatu na końskim grzbiecie. Wybierając się do stadniny koni w Gałkowie mamy taką możliwość.